Monografie z konference
z roku 2023
Obraz národních dějin
v české a polské kinematografii
Množství a frekvence mediálních interpretací historických témat formou dokumentárních filmů, televizních pořadů, audiovizuálních prezentací na sociálních sítích, studijních materiálů pro školy různých typů, ale i rádoby „čtivě“ podávaných informací o historických osobnostech či událostech v nejrůznějších přílohách celostátních deníků aj. v současné době neustále roste. Cílem je vedle využití často atraktivních témat pro zvýšení prodejnosti či sledovanosti mnohdy i poctivě míněná snaha o zaplnění tzv. „bílých míst“, a to zejména z oblasti novodobých dějin. Nezřídka se ovšem za deklarovanou snahou o zvýšení informovanosti čtenáře či diváka skrývají ryze propagandistické záměry v oblasti formování veřejného mínění a vytváření cíleně zkresleného či zcela falešného obrazu zejména nedávné minulosti, sloužící k ideologickému ovlivnění širokých vrstev populace.
Cyklus konferencí s názvem Média – Dějiny – Společnost s podtitulem Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme? (Manipulace, propaganda a rozhodování napříč soudobými/ novodobými dějinami) usiluje o posouzení výše uvedených skutečností a poskytuje prostoru k široké diskusi tvůrců (producentů, scenáristů, režisérů, historiků) i představitelů cílových skupin (učitelů dějepisu, studentů, veřejnosti) k dané problematice. Jak samotná konference, tak následné publikace přispívají ke zvýšení mediální gramotnosti a poukazují na možnosti odideologizování a zkvalitnění mediální interpretace historických událostí v oblasti výchovy a vzdělávání.
Konferenci Média – Dějiny – Společnost pořádají Filozoficko-přírodovědecká fakulta Slezské univerzity v Opavě a Fakulta veřejných politik Slezské univerzity v Opavě od roku 2016.
Obraz národních dějin v české
a polské kinematografii
Přináší pohled na současné obrazy národních dějin v české a polské kinematografii. Zaměřuje se na film jako nositele historické paměti
a analyzuje toto téma z různých perspektiv, včetně historických, filmově vědeckých, mediálních, tvůrčích a didaktických hledisek. Konference se věnuje konkrétním příkladům, aby prozkoumala problematiku filmu a jeho role při formování kolektivní paměti a vnímání národní historie.
Národnostní menšiny a mediální reflexe jejich každodennosti v ČR
a Polsku
Otázka národnostních menšin sehrávala v novodobých a moderních dějinách českých zemí vždy významnou, v některých historických obdobích klíčovou roli. Jen během 20. století došlo vinou bouřlivého historického vývoje ke značnému překreslení národnostní mapy nejen u nás, ale v celé Evropě. Proces etnické a národnostní proměny přitom probíhá i v současnosti.
Obraz křesťanství v dějinách střední Evropy
Program konference byl zaměren především na problematiku vztahu církve a politické moci, školství, interpretace dějin, sociální nerovnosti, kultury, vědy a umění.
Obraz Polska a Poláků v českých mediích
Konference byla zařazena do programu Kongresu českých polonistických studií 2019 (Kongresu Polonoznawstwa Czeskiego 2019), jehož hlavními organizátory byli Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe, Univerzita Karlova v Praze, Masarykova univerzita, Univerzita Palackého v Olomouci, Ostravská univerzita, Slezská univerzita v Opavě, Univerzita Hradec Králové a Historický ústav AV ČR v. v. i.
Záštitu nad kongresem převzala Její excelence Barbara Ćwioro, velvyslankyně Polské republiky v České republice.
Obraz historických událostí v hraném filmu a beletrii
Konference byla zaměřena především na téma obrazu historických událostí v hraném filmu a beletrii a na téma manipulace hraným filmem, zejména filmem dle skutečných událostí, vytvářejícím iluzi historické rekonstrukce reality.
Židé, Romové a jiní
Konference se zaměřila na problematiku jinakosti, ať už národnostní či sociální.
Kdo rozhoduje o tom, co si myslíme?
Konference se zaměřila na mediální prezentaci dějin a její interpretaci či na využití filmové tvorbě ve výuce dějepisu.
Monografie z konference
z roku 2022
Národnostní menšiny a mediální reflexe jejich každodennosti v ČR a Polsku
Monografie z konference
z roku 2021
Církev, náboženství a společnost – Obraz křesťanství v dějinách střední Evropy
Prof. PhDr. Rudolf Žáček, Dr.
(Fakulta veřejných politik)
Prof. PhDr. Irena Korbelářová, Dr.
(Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Výzkumné centrum pro kulturní dějiny Slezska a střední Evropy)
Mgr. Monika Horsáková
(Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby)
Ing. Josef Vícha
(Fakulta veřejných politik)
Bc. Michaela Derahová
(Fakulta veřejných politik, útvar tajemníka)
MgA. Petra Stočková
(Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby)
MgA. Kamila Návratová
(Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Centrum mediální komunikace)
Mgr. Magdaléna Hájková
(Fakulta veřejných politik, PR oddělení)
doc. Mgr. Jiří Siostrzonek, Ph.D.
(Filozoficko-přirodovědecká fakulta, Institut tvůrčí fotografie)
MgA. Kristína Pupáková
(Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby)
MgA. Mikuláš Odehnal
(Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby)